TSTA Master Series 2017: Kota Shashidhar, Sanjana Sirimalla champs

DECCAN CHRONICLE.
Published Mar 6, 2017, 11:09 pm IST
Updated Mar 7, 2017, 6:43 am IST
Budding tennis players come up with brilliant shows to win Under 16 titles.
Kota Shashidhar (from left), Vallamreddy Kousik Kumar Reddy, Sanjana Sirimalla and Charitha Vasireddy pose with their trophies alongside TSTA treasurer D. Chandra Sekhar (centre).
 Kota Shashidhar (from left), Vallamreddy Kousik Kumar Reddy, Sanjana Sirimalla and Charitha Vasireddy pose with their trophies alongside TSTA treasurer D. Chandra Sekhar (centre).

Top seeded Kota Shashidhar clinched the TSTA Master Series tennis tournament Under 16 boys title while second seed Sanjana Sirimalla took the Under 16 girls title.

Shashidhar continued his rampaging run in the final as he edged out second seed Vallamreddy Kousik Kumar Reddy in nerve wracking 8-7 (3) tie-breaker.

 

Intitally, Koushik gained two games but then, a determined Shashidhar bounced back to claw his way back.

After much fight, Koushik led 7-6 but Shashidhar soon levelled it at 7-7. In the tie breaker Shashidhar maintained a healthy lead of 4-1 to walk off the court with a wide grin.

In the girls Under 16 final, Sanjana stole the show with a 8-6 victory over Charitha Vasireddy. It was a tough and well fought contest alright but Sanjana hit the right notes when it mattered the most and drilled in winners at crucial stages.

The results
Boys Under 16 finals (numbers in bracket denotes seeding): Kota Shashidhar (1) bt Vallamreddy Kousik Kumar Reddy (2) 8-7(3).
Semifinals: Kota Shashidhar (1) bt Masabathula Prathinav (4) 8-5; Vallamreddy Kousik Kumar Reddy (2) bt Velvadupu Kasi Vishwanadha (6) 8-4.
Quarterfinals: Kota Shashidhar (1) bt Sanamandra Stitapragna (8) 8-2;  Masabathula Prathinav (4) bt Bokka Hari Haswantha (5) 8-2; 6-Velvadupu Kasi Vishwanadha bt Ammireddy Praneeth Reddy (3) 8-5; Vallemreddy Kousik Kumar Reddy (2) bt Karthik Garimella 8-1.
Pre-quarterfinals: Kota Shashidhar (1) bt R. Archit 8-0; Sanamandra Stitapragna bt Manan D. Bhayani 8-4; Masabathula Prathinav (4) bt Vikaram Varma 8-1; Bokka Hari Haswantha (5) bt Ritwik Piduri 8-4; Velvadupu Kasi Vishwanadha (6) bt M. Varshith Kumar Reddy 8-4; Ammireddy Praneeth Reddy (3) bt I. Hemanth Sai Prabhath 8-4; Karthik Garimella bt Arnav Kumar (7) 8-7(1); Vellamreddy Kousik Kumar Reddy (2) bt Siddhant Misra 8-3.
Girls Under 16 finals: Sanjana Sirimalla (2) bt Charitha Vasireddy (4) 8-6.
Semifinals: Charitha Vasireddy (4) bt Sanjana Aie Reddy (1) 8-4; Sanjana Sirimalla (2) bt Sai Dhanvi Lalasa (3) 8-4.
Quarterfinals: Sanjana Aie Reddy (1) bt Akanksha Semwal 8-6; Charitha Vasireddy (4) bt Somya Jain 8-6; Sai Dhanvi Lalasa (3) bt Rachel Angela Kocharla 8-5; Sanjana Sirimalla (2) bt Niharika P. Deshmukh 8-0.

...




ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT