Sports Other News 22 Sep 2019 On Top of the table

On Top of the table

DECCAN CHRONICLE.
Published Sep 22, 2019, 2:40 am IST
Updated Sep 22, 2019, 2:40 am IST
Paddlers Dhuv, Jashan, Shriya, Bhaavitha grab titles.
Dhuv Sagar plays a shot on way to winning the Cadet Boys final at the Dr M. V. Sridhar Memorial State Ranking Table Tennis Tournament in Hyderabad.
 Dhuv Sagar plays a shot on way to winning the Cadet Boys final at the Dr M. V. Sridhar Memorial State Ranking Table Tennis Tournament in Hyderabad.

HYDERABAD: Dhruv Sagar triumphed in the Cadet Boys singles finals while Jashan Sai won the Sub Junior Boys singles title at the 2nd Dr M. V. Sridhar Memorial State Ranking Table Tennis Tournament being organised by the Hyderabad District Table Tennis Association at Anand Nagar Welfare Association Sports Academy in Khairatabad here on Saturday.

Dhuv defeated Arush in a match that went to six games, at 10-12, 12-10, 2-11, 11-9, 11-2, 12-10. Earlier in the semifinals Dhuv got past Shaurya Raj Sexena 7-11, 11-6, 11-2, 9-11, 12-10 while Arush beat Jatin Dev in straight games 11-4, 11-8, 11-9.

 

Jashan SaiJashan Sai

Jashan Sai silenced Atharva Moghe 11-1, 1-6, 11-3, 11-6 to win the Sub Junior Boys singles title.

Jashan will now meet S.S.K. Karthik in the Junior Boys finals. Earlier in the semis, Jashan put out B. Varun Shankar 11-8, 11-9, 11-9, 9-11, 9-11, 8-11, 11-4, while Karthik defeated Keshavan Kannan 11-6, 7-11, 5-11, 11-7, 8-11, 11-7, 11-4.
In the Cadet Girls finals Shriya turned the tables on Pragyansha Patra 11-6, 11-9, 11-6, 3-11, 11-9.

N. BhaavithaN. Bhaavitha

N. Bhaavitha took the Junior Girls title. She defeated Palak 11-9, 7-11, 11-6, 14-12, 7-11, 13-11 in the summit clash.

The Youth Boys final will see Mohd. Ali taking on Ali Mohd. Mohd Ali defeated Arvind 11-5, 8-11, 11-9, 13-11, 12-10 while Ali Mohd beat Kesavan Kannan 9-11, 11-7, 6-11, 6-11, 11-9, 11-3, 11-8.

G. Pranitha and Varuni Jaiswal will face off for the Cup in the Youth Girls category. In the semifinals, Pranitha was too strong for Raaga Niveditha as she beat her 4-0 — 11-5, 11-3, 11-8, 11-5 while Varuni silenced Sasya 11-6, 13-11, 5-11, 11-7, 10-12, 11-8.

THE RESULTS

Cadet Boys singles final: Dhuv Sagar-Gsm bt Arush-Apg (4-2) 10-12, 12-10, 2-11, 11-9, 11-2, 12-10. Semifinals: Arush-Apg bt Jatin Dev-Sphs (3-0) 11-4, 11-8, 11-9; Dhuv Sagar-Gsm bt Shaurya Raj Sexena–Avsc (3-2) 7-11, 11-6, 11-2, 9-11, 12-10.

Cadet Girls final: Shriya-Awa bt Pragyansha Patra-Vpg (4-1) 11-6, 11-9, 11-6, 3-11, 11-9. Semifinals: Shriya-Awa bt Y. Shreya Satyamurthy-Gsm (3-2) 15-13, 11-9, 12-14, 9-11, 11-8; Pragyansha Patra-Vpg bt P. Jalani-Vpg (3-1) 11-7, 5-11, 15-13, 11-4; Palak G-Gsm bt H. S. Nikitha-Vpg (4-1) 11-2, 11-1, 11-13, 11-6, 11-6.

Junior Girls final: N. Bhaavitha-Gsm bt Palak G-Gsm (4-2) 11-9, 7-11, 11-6, 14-12, 7-11, 13-11. Semifinals: N. Bhaavitha-Gsm bt K. Ikshitha-Awa (4-0) 11-6, 11-7, 11-7, 11-2; Palak G-Gsm bt Vidhi Jain-Gsm (4-3) 9-11, 11-5, 11-8, 8-11, 11-8, 8-11, 11-4. Quarterfinals: N. Bhaavitha-Gsm bt Mercy P-Hvs (4-0) 12-10, 11-3, 11-9, 11-5; Vidhi Jain-Gsm bt Kaavya Anand-Awa (4-1) 11-4, 13-11, 12-10, 7-11, 12-10; Palak G-Gsm bt Keerthna-Hvs (4-3) 3-11, 6-11, 12-10, 12-10, 11-6, 9-11, 11-6; K. Ikshitha-Awa bt H. S. Nikhitha-Vpg (4-2) 11-3, 11-9, 11-7, 10-12, 9-11, 11-7.

Pre-quarterfinals: Mercy P-Hvs bt Prachi Golus-Hvs (3-2) 7-11, 11-3, 8-11, 11-2, 11-8; Keerthna-Hvs bt Diya Vora-Hvs (3-2) 11-6, 14-12, 4-11, 8-11, 11-8; Vidhi Jain-Gsm bt S Saranya-Lfjc (3-0) 11-9, 11-9, 11-6; K Ikshitha-Awa bt J Gouri-Mlr (3-1) 5-11, 13-11, 11-5, 11-8; H. S. Nikitha-Vpg bt Y. Nikitha-Ymcaxtta (3-2) 11-9, 10-12, 9-11, 11-8, 11-6; Kaavya-Awa bt Ananya D-Gsm (3-1); 12-10, 11-13, 11-3, 11-9; Palak G-Gsm bt Ruchitha-Vpg (3-0) 11-4, 11-7, 11-5; N. Bhaavitha-Gsm bt Naumratha Ch-Awa (3-0) 11-5, 11-4, 11-4.

Sub Junior Boys final: Jashan Sai-Mlr bt Atharva Moghe-Awa (4-0) 11-1, 1-6, 11-3, 11-6. Semifinals: Atharva Moghe-Awa bt Krish Malapani-Awa (4-0) 11-9, 11-5, 11-8, 11-6; Jashan Sai-Mlr bt Karan Saptarshi-Mlr (4-1) 11-5, 11-5, 15-13, 7-11, 11-6. Quarterfinals: Karan Saptarshi-Mlr bt K Ikshanth-Sphs (3-1) 11-3, 14-12, 9-11, 11-8; Krish Malapani-Awa bt Druv Sagar-Gsm (3-1) 9-11, 11-7, 11-4, 11-9; Jashan Sai-Mlr bt Jatin Dev-Sphs (3-0) 11-4, 11-6, 16-14; Atharva Moghe-Awa bt Trishul Mehra-Lbs (3-0) 11-5, 12-10,11-9. Pre-quarterfinals: Krish Malapani-Awa bt Krish Singhvi-Mlr (3-1) 11-9, 11-9, 9-11, 11-8; Karan Saptarshi-Mlr bt Raju-Awa (3-0) 11-6, 11-3, 11-9; K Ikshanth-Sphs bt Shurya Raj Saxena-Avsc (3-2) 11-8, 8-11, 11-9, 10-12, 11-7; Jashan Sai-Mlr bt Rajat kakani-Pro TT (3-0) 11-6, 11-5, 11-6; Trishul Mehra-lbs bt Smaran Mallojula-Rtta (3-0) 11-8, 11-6, 11-6; Atharva Moghe-Awa bt G Vivek Sai-Hvs (3-0) 11-4, 11-9, 12-10; Jatin Dev-Sphs bt Kushal Katikala-Awa (3-2) 11-5, 10-12, 11-4, 5-11, 11-5; Druv Sagar-Gsm bt Ayush Daga-Awa (3-2) 9-11, 8-11, 11-8, 11-7, 11-9.

Men’s singles semifinals: B. Varun Shanker–Mlr bt Arvind–Awa (4-1) 11-4, 11-8, 9-11, 11-6, 11-7; Saroj Siril-Awa bt P. Vighney Reddy-Rbi (4-1) 11-9, 11-9, 11-9, 7-11, 12-10.

Women’s singles semifinals: B. Raaga Niveditha-Gtta bt G Pranitha-Hvs (4-1) 11-8, 11-2, 11-9, 6-11, 11-8; Varuni Jaiswal-Gsm bt Srishti Gupta-Avsc (4-1) 11-8, 11-2, 11-3, 6-11, 11-2.

Youth Girls singles semifinals: G. Pranitha-Hvs bt B. Raaga Niveditha-Gtta (4-0) 11-5, 11-3, 11-8, 11-5; Varuni Jaiswal-Gsm bt V. Sasya-Awa (4-2) 11-6, 13-11, 5-11, 11-7, 10-12, 11-8

Junior Boys semifinals: Jashan Sai-Mlr bt B Varun Shankar-Mlr (4-3) 11-8, 11-9, 11-9, 9-11, 9-11, 8-11, 11-4; S. S. K. Karthik-Awa bt Kesavan Kannan-Mlr (4-3) 11-6, 7-11, 5-11, 11-7, 8-11, 11-7, 11-4. Quarterfinals: B Varun Shankar-Mlr bt Sainath Reddy-Mlr (4-0) 11-2, 11-4, 11-4, 11-8; Kesavan Kannan-Mlr bt A Vishal-Gsm (4-2) 11-9, 9-11, 11-13, 13-11, 11-9, 11-5; Jashan Sai-Mlr bt Trishul Mehra-Lbs (4-2) 11-2, 11-8, 8-11, 9-11, 11-9, 11-8; S. S. K. Karthik-Awa bt Yash G-Gsm (4-1) 11-6,11-8,11-6,13-15,11-1. Pre-quarterfinals: A Vishal-Gsm bt Jatin Dev-Sphs (3-1) 6-11, 21-19, 11-5, 11-9; Trishul Mehra-Lbs bt Kushal Katikala-Awa (3-2) 7-11, 9-11, 11-7, 11-6, 12-10; Sainath Reddy-Mlr bt M Raghu Ram-Nlg (3-1) 11-4, 10-12, 14-12, 11-6; Kesavan Kannan-Mlr bt G Vivek Sai-Hvs (3-0) 11-8, 11-8, 11-7; Yash G-Gsm bt Pranav Nallari-Awa (3-2) 5-11, 5-11, 15-13, 12-10, 11-7; S. S. K. Karthik-Awa bt Yash Chandra-Prott (3-0) 11-5, 13-11, 11-7; B Varun Shankar-Mlr bt Karan Saptarshi-Mlr (3-0) 11-5, 11-4, 11-6; Jashan Sai-Mlr bt Atharva Moghe-Awa (3-0) 11-5, 11-4, 11-3.

Youth Boys semifinals: Mohd Ali-Lbs bt Arvind-Awa (4-1) 11-5, 8-11, 11-9, 13-11, 12-10; Ali Mohd bt Kesavan Kannan-Mlr (4-3) 9-11, 11-7, 6-11, 6-11, 11-9, 11-3, 11-8. Quarterfinals: Kesavan Kannan-Mlr bt Amaan-Ur-Rahman-Avsc (4-1) 11-3, 11-5, 11-4, 8-11, 11-9; Arvind-Awa bt B Varun Shankar-Mlr (4-0) 11-8, 12-10, 11-7, 11-8; Mohd Ali-Lbs bt Sainath Reddy-Mlr (4-2) 12-10, 11-6, 12-14, 9-11, 11-6, 11-9; Ali Mohd bt Jashan Sai-Mlr (4-3) 8-11, 6-11, 11-6, 6-11, 13-11, 11-6, 11-7.

Sub Junior Girls singles quarterfinals: Palak G-Gsm bt Pooja Khajandar-Awa (3-0) 11-3, 12-10, 11-6; H. S. Nikitha-Vpg bt Kaavya Anand-Awa (3-1) 8-11, 11-8, 11-9, 11-7; Mercy P-Hvs bt Pragyansha Patra–Vpg (3-1) 11-5, 11-13, 11-3, 11-6; Ananya D-Gsm bt P Jalani-vpg (3-2) 9-11, 11-6, 9-11, 11-4, 11-6. Pre-quarterfinals: Pragyansha Patra–Vpg bt H. S. Nikitha–Vps (3-0) 11-9, 11-6, 11-9; Kaavya Anand-Awa bt Laavya Sri Paruchuri-Rtta (3-1) 13-15, 11-5, 11-9, 11-6; H. S. Nikitha-Vpg bt D Devi Sree-Mlr (3-0) 11-7, 5-11, 13-11, 11-6; Mercy-Hvs bt J Gouri-Mlr (3-0) 11-9, 11-9, 11-3; Ananya D-Gsm bt Shriya-Awa (3-0) 11-8, 11-8, 13-11; P. Jalani-Vpg bt Y Shreya Satyamurthy-Gsm(3-0) 11-5, 11-4, 11-6; Pooja Khajandar-Awa bt M Ashlesha Singh-Awa (3-0) 11-7, 11-6, 11-5; Palak G-Gsm bt Afifa Fathima-Ymcaxtta (3-0) 11-8, 11-8, 11-5.

...




ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT