KCR announces Telangana State Awards

DC CORRESPONDENT
Published May 31, 2015, 8:07 am IST
Updated Jan 10, 2016, 8:38 am IST
Telangana has announced awards in 32 categories which will be presented on 2nd June
Telangana CM KCR. (Photo: DC/File)
 Telangana CM KCR. (Photo: DC/File)

Telangana has announced awards in 32 categories. They will be presented on June 2.

1 Litterateurs: Mudigonda Veerabhadraiah (Hyderabad), Guda Anjaiah (Hyderabad), Sunkireddy Narayan Reddy (Nalgonda), Polkampally Shanthadevi (Wanaparty, Mahbubnagar), Peddinti Ashok Kumar (Karimnagar), Salahuddin Nayyar (Hyderabad).

 

2. Vedic scholar: K. Panduranga Charya (Hyderabad).

3. Sanskrit scholar: Acharya Chakravarthula Raghunatha Charyulu (Warangal).

4. Archaks/spiritualists: Gopannagari Shankariah (Vemulawada), Archbishop Thumma Bala (Hyderabad), Janab Mohd Usman (Imam, Mecca Masjid, Hyderabad).
 
5. TS government logo designer: Aelay Laxman (Hyderabad).
 
6. T-martyrs memorial designer: Ekka Yadagiri Rao (Hyderabad)
 
7. Artistes: K. Laxma Goud (Hyderabad), Chukka Sathiah (Warangal), Kalakrishna (Hyderabad), Alekhya Punjala (Hyderabad).
 
8. Journalist: Tankasala Ashok (Hyderabad)
 
9. Electronic media journalist: P. Ravinder (Hyderabad)
 
10.  Musicians: Hyderabad brothers, Vittal Rao (Ghazal singer, Hyderabad), G.L.Namdev (Karimnagar)
 
11. Legal expert: Sudhakar Reddy
 
12. Gram panchayat: Chandurthi, Karimnagar district
 
13. Best mandal: Siddipet, Medak 
 
14. Scientist: Ch. Mohan Rao
 
15. Entrepreneur: Narra Ravi
 
16. Educationist: Prof. Sridhar Swamy (Warangal)
 
17. Sportspersons: Mukesh (Ranga Reddy), Mulini Reddy (Hyderabad)
 
18. Doctors: Dr Raja Reddy (Hyderabad), Dr R. Lakshmana Murthy (Warangal)
 
19. NGO: Devnar Foundation for Blind (Hyderabad)
 
20. Photography: Bharat Bhushan (Hyderabad)
 
21. Handicrafts: Ayala Anathachary (Pemburthy, Warangal)
 
22. Weavers: Kandikatla Narsimhulu (Hyderabad)
 
23. Anganwadi: E. Padma, Kottagudem
 
24. TS-movement male singer: Matala Tirupati, Adilabad
 
25. TS-movement female singer: Bhukya Susheela
 
26. Sculptor: M.V. Ramana Reddy (Medak)
 
27. Teachers: N. Vijayasri (ZPHS, Nadergul, RR district), Banda Pratapa Reddy (senior lecturer, government polytechnic, Masab Tank, Hyderabad),
 
28. Govt employee: B. Padma Rao, (superintendent engineer, irrigation department, Warangal)
 
29. Protection of Heritage sites: P. Anuradha Reddy (Hyderabad), Dr N. Pandu Ranga Rao (Warangal)
 
30. History and Research: Dr Bysetti Ramanaiah (Karimnagar)
 
31. Best farmers: Karra Sashikala(Duggepally, Tripuraram, Nalgonda dist), Vallaala Ramesh (dairy farmer, Bhimadevrapalli, Karimnagar district)
 
32. Best Municipality: Mancherial, Adilabad district

...
Location: Telangana




ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT